Fjalë Kyçe

Sonte fillon edicioni 71 i Festivalit të Filmit në Kanë

Sonte fillon edicioni 71 i  Festivalit të Filmit në Kanë

Sonte do të hapet për herë të 71-të një ndër festivalet më prestigjioze botërore të filmit ndërkombëtar, Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Kanë.

Ai do të filloi sonte me shfaqjen e filmit nga regjisori iranian, Asgard Farhadi, ndërsa deri më 19 maj, 21 shfaqje do të garojnë për Palmën e Artë.

Festivali do të hapet nga aktorët Javier Bardem dhe Penelope Cruz me “Todos lo saben”.

Ndryshe, Festivali i Filmit të Kanës ka origjinën e vet në vitin 1932, kur Jean Zay, ministri francez i Arsimit Kombëtar, me propozimin e Philippe Erlanger dhe me mbështetjen e britanikëve dhe amerikanëve, të ngritur një festival kinematografik ndërkombëtar./Indeksonline/

Image result for festivali i filmit ne kana